Overslaan en naar de inhoud gaan

Net Promoter Score: hype of revolutie?

De Net Promoter Score heeft de afgelopen jaren een opmars gemaakt in het marktonderzoek. Maar de meningen over de tool zijn sterk verdeeld.…
Miniatuurvoorbeeld
Helaas hebben we niet meer de rechten op de originele afbeelding
© adformatie
Miniatuurvoorbeeld
Helaas hebben we niet meer de rechten op de originele afbeelding
© adformatie

Als eenvoudig instrument om klantloyaliteit te meten heeft de Net Promoter Score (NPS) de afgelopen jaren flink terrein gewonnen. De tool, die klanten verdeelt in Detractors, Passives en Promoters, wordt door de één omschreven als ‘quick & dirty’ en door de ander als ‘interessant en bruikbaar’, zo meldt de MOA in een persbericht.

related partner content for mobile comes here

Over bekendheid heeft de NPS niet te klagen; liefst 86% is ermee bekend en 68% heeft het instrument wel eens ingezet. Het belang ervan varieert sterk per organisatie, van nice-to-know tot target of zelfs KPI. De meeste bedrijfsonderzoekers hechten een zeker belang aan de NPS voor de organisatie. Een kwart van de gebruikers neemt contact op met haar promoters, bijvoorbeeld voor aanvullend onderzoek of co-creatie.

De verdeeldheid over de NPS, ondanks de brede inzet, is opvallend. De methode zelf krijgt een lage, zelfs negatieve, NPS-score. Jikke Romijn, research director bij MindShare, noemt het weliswaar een zeer belangrijke graadmeter voor klanttevredenheid maar vindt het ook een gevaarlijke indicator, ‘naar mijn idee verzonnen om een quick and dirty oplossing te bieden aan drukke leden van de Raad van Bestuur.’ Een kwart van de bedrijfsonderzoekers ziet in de NPS een hype die weer overwaait.

Promoters van de NPS prijzen vooral de eenvoud ervan, met zijn makkelijk te begrijpen score en inzetbaarheid door de hele organisatie heen. ‘Het is een goede manier om op een eenvoudige wijze inzichtelijk te krijgen hoe je merken ervoor staan’, zegt Joris Stumpel, marktonderzoeker bij ThiemeMeulenhoff. Een groot deel van de bedrijfsonderzoekers (36%) is van mening dat de NPS van blijvende aard is. 12% gelooft zelfs dat de NPS een revolutie gaat ontketenen in het marktonderzoek.

Voordat de NPS die belofte kan waarmaken, moet wel aan een aantal voorwaarden worden voldaan. Zo moet een breed draagvlak worden gecreëerd binnen een organisatie, is het nodig om de drivers van een score te achterhalen, en moet ook daadwerkelijk worden gestuurd op de resultaten.

Het onderzoek werd van 25 maart tot en met 1 april 2011 uitgevoerd via het internet door onafhankelijk onderzoeksbureau Stadspeil in samenwerking met ISIZ, makers van enquêtes en onderzoekssoftware. In totaal zijn n=94 bedrijfsonderzoekers ondervraagd. Hiervoor werd gebruikgemaakt van het online MOA-panel voor gebruikers van marktonderzoek en aanverwante informatiediensten.

De Net Promoter Score is een instrument om klantloyaliteit te meten. Aan klanten van bedrijf X wordt gevraagd hoe waarschijnlijk het is dat zij bedrijf x zouden aanbevelen aan anderen, op een schaal van 0 tot 10. gebaseerd op hun antwoorden worden de klanten in drie groepen ingedeeld: de Detractors (0 t/m 6), de Passives (scoresn van 7 of 8) en de Promoters (9 of 10). De Net Promoter Score wordt berekend door het percentage Detractors af te trekken van het percentage Promoters.

over de NPS.

Advertentie

Reacties:

Om een reactie achter te laten is een account vereist.

Inloggen Word lid

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Advertentie

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Word lid van Adformatie

Om dit topic te kunnen volgen, moet je lid zijn van Adformatie. 15.000 vakgenoten gingen jou al voor! Meld je ook aan met een persoonlijk of teamabonnement.

Ja, ik wil een persoonlijk abonnement Ja, ik wil een teamabonnement
Al lid? Log hier in

Word lid van Adformatie

Om dit artikel te kunnen liken, moet je lid zijn van Adformatie. 15.000 vakgenoten gingen jou al voor! Meld je ook aan met een persoonlijk of teamabonnement.

Ja, ik wil een persoonlijk abonnement Ja, ik wil een teamabonnement
Al lid? Log hier in